Forum www.wrowersi.fora.pl Strona Główna www.wrowersi.fora.pl
Rowerzyści wrocławscy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nie wpuścili WIR na obrady KBRD

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wrowersi.fora.pl Strona Główna -> Kontakty i adresy / Instytucje / KBRD przy UM -Komisja bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w WIM UM
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
velorzysta
Administrator



Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 151
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:11, 23 Sty 2013    Temat postu: Nie wpuścili WIR na obrady KBRD

Pierwszy post w tym wątku zarezerwowany na chronologię wydarzeń (spis treści wątku)

26 października 2012 RM UM uchwala Program Poprawy Bezpieczeństwa na lata 2013-2016
[link widoczny dla zalogowanych]

9 listopada 2012 radny S.Lorenc składa interpelację w sprawie nie wpuszczenia WIR na obrady KBRD

22 listopada 2012- Urząd odpowiada radnemu Sebastianowi Lorencowi na interpelację
http://www.wrowersi.fora.pl/kbrd-przy-um-komisja-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego-w-wim-um,169/nie-wpuscili-wir-na-obrady-kbrd,207.html#215


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez velorzysta dnia Czw 7:08, 24 Sty 2013, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
velorzysta
Administrator



Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 151
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:16, 23 Sty 2013    Temat postu: Urząd odpowiada radnemu Sebastianowi Lorencowi na interpelac

Urząd odpowiada radnemu Sebastianowi Lorencowi na interpelację (źródło WIR)

22 listopada 2012

W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy o interpelacji radnego Sebastiana Lorenca „w sprawie realizacji Programu Poprawy Bezpieczeństwa w aspekcie obecnej polityki rowerowej Gminy Wrocław”.

Przypomnijmy: sprawa dotyczyła uchwalonego w Radzie Miasta Programu Poprawy Bezpieczeństwa we Wrocławiu w latach 2013 - 2016 i Komisji Bezpieczeństwa Ruch Drogowego, która spotykała się bez obecności strony społecznej w tydzień po tragedii na ul. Legnickiej.

W galerii obok prezentujemy odpowiedź, jaką radny Lorenc otrzymał od urzędu.

W skrócie można odczytać, iż komisja BRD jest imprezą zamkniętą. Urzędnicy i mundurowi radzą w swoim eksperckim gronie i nikt nie będzie im mówił co i jak mają robić. A to spory błąd.

Nie trzeba fachowej wiedzy, żeby wykazać, iż policja i straż miejska nie rozumie / nie umie / nie zna specyfiki ruchu rowerowego i sposobów radzenia sobie z problemami rowerzystów. Świadczy o tym choćby policyjna akcja „Bezpieczny chodnik”, o której chcieliśmy rozmawiać na posiedzeniu komisji (a do której urząd się w piśmie nie odniósł).

Także nie wszyscy urzędnicy – bo trzeba podkreślić, że w obradach komisji nie bierze udziału oficer rowerowy – posiadają odpowiednie predyspozycje, żeby wypowiadać się rzeczowo w tematach bezpieczeństwa rowerzystów. Stąd obecność przedstawicieli organizacji rowerowych i/lub ekspertów w tej dziedzinie jest nad wyraz pożądana w posiedzeniach komisji (zwłaszcza, gdy dotyczy ruchu rowerowego).

Odnośnie zaś dialogu, urząd przywołał hasło „Rady Rowerowe”. Fajnie, ale... :

1. W skład Rady nie wchodzą osoby decyzyjne z poziomu choćby wiceprezydenta (od czasu Złotego Krawężnika, nie ma rozmów o rowerach na wyższym poziomie, choć Rafał Dutkiewicz obiecywał raz w roku spotykać się z rowerzystami) lub z pionu prezydenta, który nadzoruje działania straży miejskiej. W Radzie nie uczestniczą też przedstawiciele policji, która jednak decyduje na komisji BRD o wielu (nie)korzystnych dla rowerzystów rozwiązaniach. (Zarządzenie wymienia też osoby, które już nie pracują w urzędzie, albo zmieniły funkcje). Dlatego też Komisja BRD jest jedynym miejscem, gdzie można rozmawiać jednocześnie z przedstawicielami służb miejskich i mundurowych. I mieć kontrolę / wiedzę o zapadających tam decyzjach. Miasto to nie firma, a mieszkańcy mają prawo wiedzieć, co i dlaczego z ich podatków jest robione dla ich bezpieczeństwa.

2. Zarządzenie Prezydenta o powołaniu Rady stwierdza, że posiedzenia powinny być organizowane nie rzadziej niż raz na kwartał (minimum 4x w roku). W roku 2012 odbyły się dwa takie spotkania, w marcu i w grudniu, ostatnie wywołane naszym Raportem o stanie bezpieczeństwa rowerzystów we Wrocławiu.

Na nasz (osobny) wniosek otrzymaliśmy od Andrzeja Brzozy protokół z posiedzenia komisji. Jego lakoniczną treść (to tak w temacie transparentności władzy) prezentujemy również w galerii. Tutaj jest zaś nasze stanowisko (pismo), które zostało przekazane komisji.


Radek Lesisz









Źródło
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez velorzysta dnia Śro 16:31, 23 Sty 2013, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
velorzysta
Administrator



Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 151
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 6:58, 24 Sty 2013    Temat postu: Interpelacja radnego Lorenca w sprawie Programu Porawy Bezpi

9 listopad 2012

Interpelacja w sprawie realizacji Programu Poprawy Bezpieczeństwa w aspekcie obecnej polityki rowerowej Gminy Wrocław

W dniu, w którym zdarzyła się tragedia na Legnickiej, został uchwalony w Radzie Miasta Program Poprawy Bezpieczeństwa we Wrocławiu w latach 2013 - 2016.

Program ten jest ciekawy z kilku powodów.

Po pierwsze ciężko stwierdzić, czy były prowadzone jakiekolwiek konsultacje społeczne odnośnie jego zapisów, a jeśli tak, to jakim trybem.

Po drugie, zastanawia § 2 Cel i zakres Programu. Aż 3 z 7 (43%) celów szczegółowych Programu Poprawy Bezpieczeństwa we Wrocławiu dotyczą doposażenia, wyszkolenia i zapewnienia odpowiednich warunków pracy różnym służbom. Jednocześnie nie znajdziemy w Celach i zakresie Programu jakiejkolwiek wzmianki o poprawie bezpieczeństwa na drogach.

Po trzecie, zapis o bezpieczeństwie na drogach znajdujemy w § 4 Zadania prewencyjne. W pkt. 5 czytamy, że Program będzie realizowany przez następujące zadania:

Poprawa bezpieczeństwa w komunikacji drogowej.
1) Sposób realizacji: podejmowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w szczególności inicjowanie działań służących bezpieczeństwu pieszych, rowerzystów i pasażerów komunikacji publicznej.
2) Instytucja wiodąca: Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.
3) Instytucje współpracujące: Urząd Miejski Wrocławia, Straż Miejska Wrocławia, organizacje pozarządowe.

[wyróżnienia - red]

Niecały tydzień po uchwaleniu Programu mieliśmy okazję się przekonać, jak zapisana w uchwale współpraca z organizacjami pozarządowymi wygląda w rozumieniu niektórych pracowników urzędu miejskiego. Pomimo wcześniejszego anonsu, przedstawiciele Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej nie zostali wpuszczeni na posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa, która zbierała się w tydzień po tragedii na Legnickiej i miała zajmować się m.in. tym wypadkiem. Pisaliśmy o tym tutaj.

Zachowanie urzędników zostało szybko nagłośnione przez media, lecz jedynym Radnym, który zainteresował się tą sprawą był Sebastian Lorenc. I przed tygodniem skierował do prezydenta interpelację odnośnie tego zdarzenia - poniżej.

Można pokazać, że radny Sebastian Lorenc robi dobrze interesując się sprawami rowerzystów (w sposób diametralnie różny od tego, jaki praktykuje jego kolega klubowy Krzysztof Bramorski), na przykład oddając na niego głos w tej niezobowiązującej sondzie.

O dalszych losach sprawy będziemy informować.


Radek Lesisz

Szanowny Pan
dr Rafał Dutkiewicz
Prezydent Miasta Wrocławia

Wrocław, 9.11.2012

Interpelacja w sprawie realizacji Programu Poprawy Bezpieczeństwa w aspekcie obecnej polityki rowerowej Gminy Wrocław

Szanowny Panie Prezydencie,

w ubiegłym miesiącu (25.10.2012) obradowała rada do spraw bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w czasie której poruszano m.in. kwestię bezpieczeństwa rowerzystów na wrocławskich drogach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta oraz magistratu. Przedstawiciele organizacji rowerzystów nie zostali wpuszczeni na to posiedzenie, mimo iż mieli prawo wziąć w niej udział. Co więcej uprzedzali urzędników o zamiarze pojawienia się na spotkaniu, nie dostając żadnej odpowiedzi. Jest to sytuacja niezrozumiała nie tylko ze względu na temat przewodni prac komisji, ale też ze względu na zapisy Programu Poprawy Bezpieczeństwa. Według tego dokumentu, organizacje pozarządowe działające w obszarze poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego są instytucjami z definicji współpracującymi przy realizacji powyższego dokumentu. Niewątpliwie Stowarzyszenie „Wrocławska Inicjatywa Rowerowa” spełnia te wymogi, bowiem według statutu do celów realizowanych przez organizację należą m.in. podnoszenie świadomości społecznej i edukacja w zakresie: bezpieczeństwa na drogach, roli i znaczenia zrównoważonych środków transportu, negatywnych skutków motoryzacji, kształtowania odpowiedzialnych i świadomych zachowań transportowych.

W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz przekazanie na ręce Stowarzyszenia „Wrocławska Inicjatywa Rowerowa” pisma wyjaśniającego szczegółowo przyczyny podjęcia przez urzędników miejskich decyzji o niedopuszczeniu przedstawicieli rowerzystów do dyskusji. Proszę jednocześnie o udzielenie informacji, jakie działania planuje podjąć Magistrat w związku z licznymi doniesieniami o wypadkach drogowych z udziałem rowerzystów, zwłaszcza w kontekście tragedii na ulicy Legnickiej oraz prowadzonej przez policję akcji „Bezpieczny chodnik”, o której chcieli rozmawiać na posiedzeniu przedstawiciele „Wrocławskiej Inicjatywy Ro-werowej”.

Uważam, że opisana sytuacja zaprzecza założeniom realizacji Programu Poprawy Bezpieczeństwa oraz godzi w politykę otwartego dialogu publicznego, która w tym przypadku powinna mieć wartość nadrzędną.

Z poważaniem,
Sebastian Lorenc
Radny Rady Miejskiej
Wrocławia


źródło
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wrowersi.fora.pl Strona Główna -> Kontakty i adresy / Instytucje / KBRD przy UM -Komisja bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w WIM UM Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin